Pompa ciepła – dlaczego warto z niej skorzystać?

Szukając niedrogiego, ergonomicznego podgrzewacza do wody, wielu Polaków coraz częściej zastanawia się nad sięgnięciem po pompę ciepła. Jest to bowiem urządzenie bardzo tanie w utrzymaniu, a także odznaczające się wzorową żywotnością, umożliwiającą nawet kilkadziesiąt lat kompletnie bezawaryjnej pracy. A ponieważ ceny tradycyjnych paliw drożeją z roku na rok, polscy domownicy decydują się na branie przykładu ze Szwajcarów. To bowiem ten kraj wykorzystuje najchętniej taką formę ogrzewania – znajdziemy ją w niemal co trzecim szwajcarskim domu. Przyjrzyjmy się zatem zaletom pomp.

Opłacalność i prostota

Jeśli zastanawiamy się, jaka pompa ciepła sprawdzi się u nas najlepiej, warto jest skontaktować się z renomowanymi producentami. Wielu z nich współpracuje z programem Czyste Powietrze, zaś oferowane przez nich pompy zaoferują nam szeroki wachlarz atutów, przypisywanym tym urządzeniom. Zasadniczą zaletą jest tu bardzo tania eksploatacja, niewymagająca przy tym skomplikowanych procedur. Ponieważ pompy nie potrzebują też komina do działania, nie musimy także przepłacać podczas budowy nowego domu.

Decydując się na urządzenia grzewcze tego typu, możemy też liczyć na stosunkowo szybki zwrot całej inwestycji. Koszty montażu pomp na ogół zwraca się w ciągu 5-7 lat. Wszystko zależy tu od tego, czy nasza kotłownia wykorzystuje energię elektryczną, olej opałowy czy też gaz płynny.

Dopełnienie fotowoltaiki

Pompy ciepła stanowią także idealny element wyposażenia domów, w których zastosowana została fotowoltaika. Już teraz szacuje się, że niedługo urządzenia te będą napędzane tylko i wyłącznie odnawialnymi źródłami energii. Do instalacji z pompą możemy nawet podłączyć kolektory słoneczne. Jeśli istnieje taka potrzeba, pompa jest też w stanie współpracować z kondensacyjnymi piecami gazowymi. Dodatkowym atutem pomp jest też możliwość chłodzenia nimi pomieszczeń w gorące, letnie dni. Jeśli szukamy więc ekologicznego sposobu na uczynienie naszego domu bardziej komfortowym w każdej porze roku, inwestycja ta szybko okaże się być przysłowiowym strzałem w dziesiątkę!