Który kocioł gazowy jest lepszy? Wiszący czy stojący?

Jaki kocioł gazowy wybrać? Pytanie to często zadają sobie osoby, chcące skorzystać z dofinansowania wymiany kotłów, zarówno w nowo budowanych domach, jak i tych modernizowanych. Kotły grzewcze istnieją bowiem na rynku w wielu odmianach, definiując zarówno sposób ich działania, jak i montażu. Jaki kocioł powinniśmy więc wybrać, chcąc zapewnić naszym czterem kątom przyjemne ciepło, szczególnie w okresie zimowym?

Jaki typ kotła jest lepszy?

W dzisiejszych czasach, ogromne znaczenie mają kompaktowe wymiary kotłowni. Współczesna technologia umożliwia bowiem nowoczesnym kotłom gazowym uzyskanie zadowalającej wydajności, przy jednoczesnej redukcji zajmowanej przestrzeni. Moc mniejszych kotłów wiszących sięga nierzadko 100 – 120 kW. Są one w stanie uporać się nawet z zapotrzebowaniem, sięgającym 1 MW. Dodatkowym atutem wiszących kotłów gazowych jest ich estetyka. Kotły grzewcze tego typu możemy bowiem umieścić w dowolnym miejscu w kuchni lub łazience, a nawet zabudować w szafce. Należy tu jednocześnie wspomnieć, że modele kotłów wiszących z wbudowanymi zasobnikami CWU o pojemności 100 – 150 litrów stawia się na podłodze.

Kotły stojące odznaczają się z kolei większą pojemnością. Dla przykładu, kocioł wiszący ze zbiornikiem 5 l będzie odpowiadać mocą kotłowi stojącemu, którego zbiornik będzie już w stanie pomieścić aż 70 l. Mniejsze zbiorniki kotłów przekładają się jednocześnie na szybsze nagrzewanie się urządzeń, nierzadko przekraczające ustalony poziom nagrzania. Oczywiście, nowoczesne kotły są w stanie schłodzić się niemal błyskawicznie. Kotły stojące mają też jeszcze jedną zaletę – ciepło przez nie uzyskiwane utrzymuje się w nich dłużej, dzięki czemu lepiej radzą sobie one wiosną i jesienią. To właśnie podczas tych pór roku, temperatura potrafi być mocno nierówna, co prowadzi do ciągłego włączania i wyłączania się urządzenia, a co za tym idzie – utraty ciepła.

Kotły grzewcze wiszące, szczególnie te bardziej kompaktowe, są zauważalnie tańsze od stojących, do których osprzęt musimy dokupić osobno. Należy jednak pamiętać, że ewentualny serwis kompaktowych piecyków gazowych jest nieco trudniejszy, ze względu na konieczność demontażu obudowy kotła. Pomyślmy więc dokładnie, jaki piec gazowy lepiej wpasuje się w nasze potrzeby.