Kondensacyjne kotły gazowe – dlaczego warto wybrać je zamiast tradycyjnych?

Kotły gazowe kondensacyjne, podobnie jak ich tradycyjne odpowiedniki, służą nam do podgrzewania zarówno samych pomieszczeń, jak i wody użytkowej. Urządzenia te pozwalają osiągnąć temperatury, sięgające nawet 80 stopni Celsjusza. Na rynku istnieje kilka rodzajów takich kotłów, oferujących nam zarówno wielofunkcyjność, jak i piece gazowe kondensacyjne z zasobnikiem CWU. W niniejszym artykule opowiemy Wam, dlaczego wybór właśnie takich kotłów jest inwestycją bardziej opłacalną, niż sięgnięcie po kotły zwykłe.

Nowoczesność i skuteczność

Jedną z zasadniczych wad zwykłych kotłów gazowych jest to, że nie są one w stanie wykorzystać produkowanych spalin do pozyskania dodatkowego ciepła. Efekt jest taki, że zostaje ono odprowadzane przez komin, marnując się. Kondensacyjne kotły gazowe są w stanie pobrać dodatkowe ciepło ze spalin, czyniąc proces ogrzewania nie tylko wydajniejszym, ale przede wszystkim tańszym dla samego użytkownika.

Instalacje gazowe tego typu to także lepsza efektywność, zapewniana przez zamknięte komory spalania. Wiele tradycyjnych pieców gazowych wykorzystuje komory otwarte, wymagające montażu specjalnych kratek w ścianach, którymi dostarczane jest powietrze, niezbędne do procesu spalania. Zamknięta komora pozwala takiemu piecowi gazowemu na pobieranie potrzebnej dawki powietrza z zewnątrz budynku. Najczęściej dociera ono do urządzenia szachtem kominowym lub specjalnie zainstalowaną rurą. Zaleta takiego rozwiązania polega na tym, że pomieszczenie, w którym zamontowaliśmy kocioł, nie będzie wówczas wychładzane. Ma to szczególne znaczenie w przypadkach, gdy piec wisi w łazience. Zamknięta komora zapobiega jednocześnie przedostawaniu się spalin do pomieszczenia kotłowni.

Kondensacyjne kotły gazowe to także zwiększona żywotność urządzenia. Jeśli postawimy więc na sprzęt od renomowanego producenta, na przykład firmy Brötje, oferującej wysokiej jakości kotły na terenie Poznania i innych dużych miast Polski, możemy liczyć na szybki zwrot kosztów. Urządzenia te pozwolą nam bowiem cieszyć się najwyższą jakością oszczędnego ogrzewania, przy jednoczesnej redukcji sum pieniędzy, wydawanych na rachunki.