Jakie urządzenia grzewcze powinniśmy wybrać dla naszego domu?

Na rynku istnieją różne rodzaje kotłów gazowych CO. Wyróżnia się trzy zasadnicze grupy: kotły jednofunkcyjne, dwufunkcyjne oraz z wbudowanym zasobnikiem. W niniejszym artykule opowiemy Wam pokrótce, w jakich przypadkach sprawdzają się konkretne kotły oraz czym się charakteryzują.

Piece gazowe CO jednofunkcyjne

Urządzenia te nagrzewają wodę, zasilającą instalacje grzewcze. W osobnym podgrzewaczu pojemnościowym, piecyk ten jest też w stanie ogrzać wodę użytkową. Kotły gazowe CO jednofunkcyjne stosuje się na ogół w domach, wyposażonych w dwie łazienki. Należy jednak pamiętać, że rozmiar podgrzewacza musi zostać dokładnie dobrany do potrzeb samego budynku. To, jak montujemy sam podgrzewacz, zależy już tylko od jego pojemności. Jeśli nie przekracza ona 80 litrów, element też możemy powiesić obok pieca. W przypadku modeli większych, ustawia się je przeważnie pod samym kotłem. Dodatkowo, podgrzewacze wyposażone zostały w specjalne czujniki temperatury, dzięki którym podgrzanie wody zostanie utrzymane na konkretnym poziomie ciepła.

Piece gazowe CO dwufunkcyjne

Wiele osób, zastanawiających się nad tym, jaki kocioł gazowy CO wybrać dla swojego domu, rozważa zakup modeli dwufunkcyjnych. Urządzenia grzewcze tego typu charakteryzują się tym, że wymiennik płytowy w nich zainstalowany służy zarówno do ogrzewania wody centralnego ogrzewania, jak i użytkowej. Po odkręceniu kranu przez domownika, zimna woda trafia do wymiennika, który natychmiast zaczyna ją podgrzewać. Z urządzeń tego typu korzystają najczęściej właściciele mniejszych domów i kawalerek, w których punkty poboru wody użytkowej znajdują się niedaleko samego kotła.

Piece gazowe CO z zasobnikiem

Zasobniki, w przeciwieństwie do wyżej wspomnianych podgrzewaczy, nie mają wymienników ciepła. Za ogrzewanie wody odpowiada tu zewnętrzny wymiennik płytowy, umieszczony wewnątrz kotła. Sam kocioł znajduje się w jednym urządzeniu wraz z zasobnikiem, w którym magazynowana jest woda użytkowa. Warto jest tu wspomnieć, że urządzenia te często mylone są z dwufunkcyjnymi, ze względu na specyfikę ich działania. W rzeczywistości, kotły gazowe CO z zasobnikami pracują w trybie jednofunkcyjnym. Także i z tych urządzeń korzystają często właściciele domów o dwóch łazienkach.