Jak działają solarne podgrzewacze CWU?

Ekologia to temat, który stał się ostatnio niezwykle popularny w wielu gałęziach przemysłu. Od motoryzacji po energetykę, coraz więcej producentów i dostawców usług stawia na rozwiązania, które nie pogorszą stanu naszego i tak już nadwyrężonego środowiska. Jedną z propozycji są tu solarne podgrzewacze CWU, oferowane także na terenie naszego kraju. Na czym polega takie rozwiązanie i czy warto jest w ogóle z niego skorzystać? Odpowiedzi na te pytania udzielimy na łamach niniejszego artykułu.

Ciepło z energii słonecznej

Na samym początku należy wspomnieć, że podgrzewacze CWU tego typu są jedynie sposobem na zmniejszenie cen, płaconych każdego miesiąca za ogrzewanie. Wytwarzane przez nie ciepło nie jest bowiem w stanie zaspokoić potrzeb całego budynku. Solarne podgrzewacze CWU sprawdzają się najlepiej do podgrzewania wody użytkowej poza sezonem grzewczym. Samo urządzenie nie wymaga energii elektrycznej ani rozbudowanej instalacji fotowoltaicznej do prawidłowego działania, dzięki czemu rozwiązanie to jest dużo tańsze, niż jego alternatywy.

Zasada działania podgrzewaczy solarnych

Podgrzewacze solarne wody składają się ze zbiornika oraz rur próżniowych, wykonanych ze szkła borokrzemowego. W ich wnętrzu znajdziemy heat-pipe, czyli rurkę ciepła wykonaną z miedzi. To właśnie rury pełnią tu rolę elementu grzewczego, odbierając promienie słoneczne. W ich wnętrzu dochodzi wówczas do wzrostu temperatury, zaś wytworzone ciepło trafia do zbiornika. Sam zbiornik jest odporny na działanie trudnych warunków pogodowych oraz korozji. Do elementu tego podłączone jest dojście zimnej wody z systemu wodociągu, a także wyjście do instalacji domowej, przeznaczone dla ciepłej wody.

Montując solarny podgrzewacz CWU w naszym domu, musimy pamiętać o jego odpowiednim ustawieniu. Według ogólnie przyjętej reguły, rury próżniowe powinny być skierowane w stronę południową, ze względu na nasze położenie klimatyczne. Dla dodatkowej skuteczności, możemy także zamontować regulator solarny, pozwalający nam na utrzymanie temperatur na konkretnym poziomie. Podgrzewacze wody użytkowej tego typu są w stanie pracować z zadowalającą skutecznością od wiosny do jesieni, efektywnie obniżając płacone przez nas ceny za ogrzewanie. Pamiętajmy jedynie, że rozmiar zbiornika zawsze powinien być dostosowany do potrzeb samego budynku.